Młodzi ludzie a kredyt

Życie na kredycie

Środki finansowe można uczciwie zarobić, pracując zawodowo albo też pozyskać je w ramach kredytów i pożyczek. W dzisiejszych czasach większość Polaków w wieku 18-64 lat przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę.

Wiele firm, jak i banków obiecuje niskie oprocentowanie oraz łatwą dostępność pieniędzy. W wielu przypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zaciągnąć kredyt, bo agent zapuka do domu klienta. Takie pozyskiwanie pieniędzy jest proste, łatwe i przyjemne.

Pożyczanie staje się niebezpieczne w momencie, kiedy tracimy nad tym kontrolę. Problem i niebezpieczeństwo zaczyna się w momencie, kiedy chcemy pożyczać pieniądze na nasze zachcianki. Kiedy pożyczamy pieniądze na nowy samochód, wakacje. Na pewno tracimy również kontrolę w momencie, kiedy na spłatę pożyczki musimy zaciągnąć kolejną.

Jak wygląda życie na kredycie?

Pieniądze są bardzo ważnym elementem naszego życia. Bez nich nie moglibyśmy sobie na wiele pozwolić. Życie na kredycie jest codziennością wielu Polaków. Pożyczki i kredyty często zaciągamy po to, aby sfinansować potrzeby konsumpcyjne, w tym drobne przyjemności, niezaplanowane wydatki czy wyjazdy na wymarzone wakacje.

W dzisiejszych czasach ludzie biorą kredyt pod warunkiem, że posiadają stałe dochody i nie mają zaległości w spłacie innych zobowiązań. Kiedy uzyskujemy wynagrodzenie czy inny stały dochód miesięczny wtedy w pierwszej kolejności powinniśmy odłożyć pieniądze z przeznaczeniem na ratę kredytu lub pożyczki, na rachunki i inne opłaty, które koniecznie trzeba uregulować. Pozostałą pulę dzielimy na dni czy tygodnie w miesiącu i nią dysponujemy na szeroko rozumianą konsumpcję.

Takie życie na kredycie się sprawdza, wtedy kiedy mamy pracę w momencie, kiedy się coś wali np.: zaciągamy kolejne kredyty, zmagamy się z ciężką chorobą lub tracimy pracę wtedy już nie jest tak wesoło. Taka sytuacja w dużej mierze może zburzyć piramidę polegającą na życiu od 10-ego do 10-ego kolejnego miesiąca. Wtedy zaczynają się duże kłopoty, które odbijają się na nas i na całej rodzinie.

Kredyt ma prawie każdy

Kredyty hipoteczne, gotówkowe, ratalne, samochodowe, konsolidacyjne czy na zakup papierów wartościowych – to tylko część długiej listy produktów, które oferują banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe.
Wszystkie te instytucje różnią się m.in. okresem spłaty, rodzajem zabezpieczenia, wysokością oprocentowania, a także przeznaczeniem. Dzięki kredytom i pożyczkom można pożyczyć pieniądze np. na inwestycje, zakup mieszkania, budowę domu, kupno nowego telewizora, lodówki i pralki lub na świąteczne prezenty czy zagraniczne wycieczki.

Kredyty dla wielu ludzi stały się codziennością i niemal każdy z nas miał, ma, bądź zaciągnie w najbliższym czasie kredyt. Banki i instytucje finansowe kuszą reklamami minimalnych rat oraz dopasowanymi pożyczkami dla każdego. Im lepsza oferta, tym chętniej się zapożyczamy. Oczywiście, nie każdy kredyt przeznaczmy na spełnienie konsumpcyjnej zachcianki, większość z nich przeznaczamy na realizację własnych marzeń. Takie proste, szybkie i łatwe pieniądze to pierwszy krok, by nieświadomie wpaść w spiralę zadłużenia.

Warto, więc pamiętać by tego typu kredyty i pożyczki nie stanowiły większości naszych zobowiązań, a spłata rat nie obniżyła nam i naszym bliskim poziomu życia.