Sprawdzanie numeru konta bankowego

Jak zapewne wiesz, na rynku jest wiele banków i trudno zetknąć się z sytuacją, kiedy jakiś nasz znajomy (czy w ogóle ktokolwiek) ma konto w takim samym banku. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy numer konta może wskazywać na bank, w którym założone jest konto?
Jeżeli niedane było Ci się nad tym zastanawiać, nie ma najmniejszego problemu — dokładne przeczytaniu tekstu powinno mieć przełożenie na brak jakichkolwiek niejasności.

Z czego składa się numer konta?

Pora zastanowić się nad tym, z czego składa się numer konta bankowego. Zacznijmy może od podstawowej informacji — numer konta zawsze ma 26 cyfr. Warto też dodać, że w numerze konta bankowego nigdy nie ma miejsca na przypadek, każda cyfra coś oznacza. Trzeba też przyznać, że mimo to zapewne nie brakuje osób mających zupełnie inne zdanie.
Rzecz jasna nie jest to jednak coś, na czym należy się skupiać.

Przejdźmy teraz do tego, co najważniejsze, na początek pierwsza para cyfr — jak myślisz, co oznacza? Dwie pierwsze cyfry to po prostu suma kontrolna, która jest generowana na podstawie pozostałych 24 cyfr (mamy więc do czynienia z pewną zależnością). Następne 8 cyfr wiąże się z bankiem, w którym założone jest konto. Dokładniej mówiąc, pozycje 3-6 oznaczają samą instytucję, a kolejne 4 cyfry jej konkretny oddział.
Tak dochodzimy do pozostałych 16 cyfr, te cyfry to prywatny numer każdego klienta. Numer ten jest losowo generowany w czasie zakładania konta.

Ktoś może powiedzieć, że taka wiedza nie jest do niczego potrzebna, ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w przyszłości. Możliwe są naprawdę różne sytuacje. Poza tym może zdarzyć się tak, że w numerze konta bankowego pojawi się jakiś błąd. Naturalnie jest to mało prawdopodobne, ale trzeba liczyć się z różnymi okolicznościami.

Jak sprawdzić, do jakiego banku należy numer?

Zastanawiasz się nad tym, jak sprawdzić, do jakiego banku należy numer? Wydaje się, że w tej sytuacji wyjście jest tylko jedno. Mówiąc wprost — konieczne jest znalezienie listy, na której znajdują się numery identyfikacyjne poszczególnych banków. Co ważne, znalezienie takiej listy nie powinno stanowić większego problemu.

Warto może jeszcze nawiązać do cyfr znajdujących się na pozycjach 7-10. Zgodnie z tym, co zostało powiedziane, numery te oznaczają konkretny oddział. Nie ma też co ukrywać, że zdarzają się sytuacje, w których bank jest częścią innego banku — czy cyfry znajdujące się na pozycjach 7-10 będą jakoś temu dowodzić?
Jeżeli są co do tego jakieś wątpliwości, nie ma się nad czym zastanawiać — wspomniane cyfry muszą dowodzić takiej sytuacji.

Weryfikacja numeru konta bankowego z pomocą internetu

Jak wiadomo, zawsze można o czymś zapomnieć. Co by nie mówić, bardzo często działamy w pośpiechu, a pośpiech sprzyja (jeśli tak można powiedzieć) popełnianiu błędów. Dlaczego o tym mowa właśnie teraz?

Dokładnie rzecz ujmując, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej. W końcu istnieje wiele stron internetowych, których cel to dokładna weryfikacja numerów kont bankowych (co więcej, być może wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy).