RRSO to nic innego, jak całkowity koszt kredytu

Co to jest RRSO? – definicja i wpływ na kredyt

Reklama dźwignią handlu i również w przypadku pożyczek zarówno bankowych, jak i pozabankowych to ona najczęściej przyciąga potencjalnych klientów. Kuszeni niskim oprocentowaniem i stosunkowo długim okresem spłaty, nie zwracamy już uwagi na to, co zwykle napisane jest małym druczkiem.

Tak naprawdę to nie wysokość pożyczki ani jej oprocentowanie mają największe znaczenie przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty. Tym, na co pożyczkobiorca powinien zwrócić szczególną uwagę, jest wskaźnik kryjący się pod tajemniczym skrótem RRSO. Okazuje się, że to właśnie ten z pozoru nieistotny element jest najważniejszy przy wyborze oferty pożyczki.

RRSO — co to jest?

Bardzo wiele osób decydujących się na zaciągnięcie dużego kredytu bierze pod uwagę całkowity koszt kredytu podany w ofercie, a także wysokość raty. Okazuje się jednak, że jest to błędne podejście, gdyż niezwykle istotnym elementem w całych tych obliczeniach jest także RRSO.

Skrót RRSO oznacza nic innego jak — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to wskaźnik, który pokazuje relacje pomiędzy kosztami udzielenia kredytu a kwotą, którą otrzymaliśmy od banku. Innymi słowy, jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania uwzględnia m.in.:

  • oprocentowanie nominalne;
  • prowizja za udzielenie kredytu;
  • opłaty dodatkowe;
  • harmonogram spłat – RRSO powie nam czy bardziej opłaca się wziąć kredyt w ratach miesięcznych, kwartalnych bądź tygodniowych
  • obowiązkowe ubezpieczenia.

RRSO wpływa na Twoją ratę kredytową

Obliczanie RRSO nie jest łatwym zdaniem, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają doświadczenia i profesjonalnego przygotowania. Istnieje specjalny wzór na RRSO, jednak jest on dość zawiły, dlatego należy pytać kredytodawcę o wyliczenie RRSO i jego wysokość.

Raty kredytu gotówkowego można wyliczyć ją samodzielnie, jednak nie jest to proste. Na ostateczną kwotę rat wpływ mają takie czynniki jak: kwota kredytu, okres kredytowania, wysokość oprocentowania, prowizja oraz rodzaj rat.

Raty można również wyliczyć korzystając z narzędzi dostępnych w Internecie, czyli kalkulatorów kredytu gotówkowego.