Historia kredytowa - raport BIK

Raport BIK

Po pożyczki w ostatnim czasie sięga bardzo dużo ludzi. Dodatkowa gotówka to idealne rozwiązanie na spełnienie swoich marzeń. Jednak, aby zawnioskować o konkretne pieniądze należy mieć dobrą historię kredytowania oraz dobrą zdolność kredytowania, którą możemy sprawdzić w raporcie BIK.

Raport jest bardzo ważny

Raport BIK to pierwsza rzecz, którą sprawdzają instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu. Jego analiza pozwoli zbadać zdolność kredytową i szanse na pożyczkę. Raport BIK zawiera szczegółową historię Twoich zobowiązań: kredytowych (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor). Pobierając raport możesz prześledzić historię poszczególnych rat kredytu oraz szczegóły innych zobowiązań, np. faktur za prąd czy telefon.

Warto, więc przed złożeniem wniosku kredytowego pobrać samodzielnie i przeanalizować swój raport BIK.

Czym jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą udostępniającą dane, które odnoszą się do zobowiązań posiadanych przez klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Raporty BIK zbierają informacje zarówno na temat zaciągniętych kredytów, jak i pożyczek przez internet, oferowanych przez instytucje z sektora pozabankowego.

Jak jest przedstawiona historia kredytowa

Idealnie przedstawiona historia kredytowa pozwoli nam zdecydować, czy możemy przesłać wniosek o pożyczkę, czy też nie. Raport BIK dokładnie pokazuje terminowość spłat każdego poprzedniego zobowiązania i pozwala kontrolować należne do uregulowania kwoty. Jeśli okaże się, że nie mamy zaległych płatności i zawsze w terminie opłacamy raty, możemy śmiało składać wniosek o pożyczkę/kredyt.

Z pewnością Raport BIK to nie tylko możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej również dzięki niemu możemy poznać ocenę punktową BIK, tzw. scoringu. Scoring bankowy to tak naprawdę ocena wiarygodności kredytowej klientów. Raport uzyskany z Biura Informacji Kredytowej to także informacje na temat aktualnie regulowanych zobowiązań.

Czy każdy może pobrać raport?

Za każdym razem, kiedy zaciągamy kredyt, banki zobowiązane są do przekazywania odpowiednich informacji do Biura Informacji Kredytowej. Dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej jest niezbędnym elementem uzyskania kredytu. Historia pozytywna jest dla banków gwarancją rzetelności, wiarygodności i terminowej spłaty kredytu.

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu niewątpliwie warto sprawdzić, jakie informacje na nasz temat zawiera baza Biura Informacji Kredytowej. Zamawiając raport BIK sprawdzimy swoją historię kredytową, szczególnie gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie, lub planujemy wziąć kredyt na mieszkanie. To bardzo ważne, zwłaszcza właśnie, gdy składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy.

Zaglądając do raportu BIK, przede wszystkim unikniemy rozczarowania przy aplikowaniu o którąś z form finansowania. Warto mieć świadomość, że sprawdzenie historii kredytowej pozwala też na monitorowanie ewentualnych nieścisłości

Ile kosztuje raport BIK?

Obecnie, jeśli chcemy zamówić raport BIK, to możemy skorzystać z jednorazowej oferty bądź zdecydować się na pakiet zawierający zestaw dodatkowych usług. W zależności od tego, jak szybko i jak szczegółowo chcemy poznać naszą historię kredytową, możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów raportów:

„Informacja Ustawowa”

To bezpłatna forma raportu. Jest możliwa do uzyskania tylko raz na pół roku, a na jej wygenerowanie poczekamy nawet do 30 dni. Niestety ta wersja ma dość wąski zakres. Nie znajdziemy w niej np. informacji o rodzaju zapytań, liczbie dni przeterminowanych kredytów oraz o kwocie zaległości;

Nowy „Raport BIK”

To wersja płatna (kosztuje ok. 39 zł), którą otrzymamy w ciągu 24 godzin, najczęściej generuje się jednak w zaledwie kilka minut. Zawiera bardzo szczegółowe dane o wszystkich zobowiązaniach i zapytaniach, jak również ocenę punktową, graficzny wskaźnik pokazujący status opóźnień w spłacanych czynnych kredytach oraz informacje z bazy BIG InfoMonitor o zapłaconych i niezapłaconych długach.

Raport można przeglądać na ekranie komputera, na tablecie i na telefonie. Możesz go także pobrać i zapisać, jako plik PDF, a następnie wydrukować.