Przelew zagraniczny

Zastanawiasz się nad tym, o czym należy pamiętać podczas wykonywania przelewu zagranicznego? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że tekst ten dotyczy właśnie przelewów zagranicznych. Nie ma też co ukrywać, że przelewy zagraniczne nie są wykonywane zbyt często, ale nie jest to w tym momencie najistotniejsze.
Co by nie mówić, dochodzi do różnych sytuacji i co za tym idzie, trzeba pamiętać o wszystkim.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Tak dochodzimy do momentu, w którym trzeba odpowiedzieć na pytanie, o czym należy pamiętać podczas wykonywania przelewu zagranicznego? Zanim jednak odpowiemy sobie na to pytanie, należy zwrócić uwagę na coś innego.

Tak się składa, że przelewy zagraniczne mogą kojarzyć się z wysokimi opłatami, natomiast rzeczywistość przedstawia się w nieco inny sposób. Dokładniej rzecz ujmując, warto zapoznać się z dyrektywą o usługach płatniczych — dyrektywa ta obliguje do umożliwienia tanich oraz szybkich przelewów SEPA. Wytyczne obowiązują państwa Unii Europejskiej, Szwajcarię, Norwegię, Liechtenstein i Islandię.
Wypada też dodać, że skrót SEPA oznacza Single Euro Payments Area.

Jeśli chodzi o samo wykonanie przelewu, sytuacja jest bardzo podobna do wykonania przelewu krajowego. Różnica polega na tym, że jest więcej rubryk do wypełnienia. Świetnym przykładem jest choćby numer SWIFT. Pierwszy raz słyszysz o tym numerze? Zresztą zostawmy sobie teraz ten numer, aczkolwiek pod koniec tekstu wrócimy do tematu.

Czym jest SEPA?

Jak już wiesz, SEPA oznacza Single Euro Payments Area. Można więc powiedzieć, że SEPA to nic innego jak jednolity obszar płatności. Niemniej jednak warto powiedzieć coś więcej.
Duże znaczenie ma to, że cel takiego programu (jeśli tak w ogóle można określić stworzenie jednolitego obszaru płatności) to nie tylko niska cena. Celem jest również prostota, szybkość i bezpieczeństwo. Poza tym SEPA to pomysł, nad którym myślano już w latach 90. ubiegłego wieku.

Przejdźmy może jeszcze do warunków, które muszą zostać spełnione, aby przelew SEPA został zrealizowany.
Lista warunków przedstawia się następująco:

  1. przelew musi zostać zrealizowany w EURO,
  2. kraj odbiorcy to jeden z wymienionych wcześniej krajów,
  3. dobry numer rachunku w formacie IBAN,
  4. zwykły tryb płatności,
  5. wybór opcji, dzięki której koszty zostaną podzielone (SHA).

To tyle na temat tego, z czym wiąże się SEPA. Innymi słowy — pora wrócić do tego, czym jest numer SWIFT.

Numer SWIFT — co to jest?

Zacznijmy może od tego, że niektórzy mogą mówić o kodzie SWIFT i nie powinno to w żaden sposób zaskakiwać. Co do szczegółów, SWIFT to 8-znakowy ciąg liter i cyfr. Pewnie natychmiast pojawiło się pytanie, co oznacza ten ciąg? Nietrudno się domyślić, że ten ciąg nie jest w żaden sposób przypadkowy. Mówiąc wprost — chodzi o identyfikację instytucji, do której wykonywany jest przelew.

Warto jeszcze pamiętać o tym, że niektórzy mogą mówić o kodzie BIC. BIC to Business Identifier Code, natomiast skrót SWIFT to skrót od nazwy instytucji zajmującej się przydzielaniem i rejestracją kodów (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).