Podobieństwa i różnice pożyczke i kredytów

Pożyczka czy kredyt – różnice i podobieństwa

Obecnie rynek finansowy oferuje wiele możliwości, dzięki którym możesz pożyczyć pieniądze. Do najpopularniejszych niewątpliwie nadal należą kredyty i pożyczki. Pojęcia „kredyt” i „pożyczka” często stosowane są zamiennie. Choć oba terminy wiążą się z pożyczeniem gotówki, kredyt i pożyczka funkcjonują na zupełnie innych zasadach.

Kredyt i pożyczka to dwa różne, choć podobne, produkty bankowe. Kredyt gotówkowy może być potrzebny każdemu z nas na zakup samochodu, nowego sprzętu AGD/RTV, wymarzone wakacje czy remont mieszkania. Alternatywą dla kredytów są pożyczki pozabankowe, dzięki którym również może trafić do nas gotówka, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel.

W momencie, gdy potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczka mogą być dobrym rozwiązaniem, które spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że zarówno kredyt w banku jak i pożyczkę w innej instytucji będziemy musieli spłacić terminowo.

Cechy kredytu

Produkt finansowy jakim jest kredyt zarezerwowany jest jedynie dla banków. Największą zaletą kredytów bankowych jest dostępność dużych kwot. Mogą one sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście dostępność najwyższych sum pieniędzy jest ograniczona –zwykle mogą na nie liczyć tylko osoby o bardzo wysokich dochodach.

Umowa podpisywana jest najczęściej w formie pisemnej. W umowie najczęściej zawarta jest kwota, gdyż kredyty mogą być udzielane tylko w walucie. W umowie znajduje się również termin spłaty oraz całkowite koszty. Przy tym udzielanie kredytu jest odpłatne najczęściej może być to prowizja, albo też odsetki. Jasno określony musi zostać cel kredytu.

Ponadto osoba pożyczająca z banku musi posiadać odpowiednie środki, czyli zdolność kredytową, co sprawia, że będzie mógł spłacić raty. Bank przeprowadza również dokładną weryfikację każdego wniosku.

Cechy pożyczki

Popularna pożyczka to pojęcie o wiele szersze niż kredyt. Można ją dostać w banku, w instytucji pozabankowej, a także otrzymać od innych osób prywatnie. Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe, które działają wyłącznie w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek od osób fizycznych wszelkie regulacje prawne określa Kodeks cywilny.

Umowa pożyczki może być sporządzona na piśmie, w formie ustnej lub elektronicznej. W przypadku pożyczek od firmy pozabankowej pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Oprócz tego wszystkie formalności związane z pożyczką są ograniczone są do minimum. Pożyczkodawcy często nie wymagają dokumentów takich jak np. potwierdzenie źródła dochodu. Firmy również często nie sprawdzają pożyczkobiorców w rejestrach dłużników, a jeśli już to robią, nie zawsze negatywne wpisy skutkują odmówieniem klientowi pożyczki. Pożyczenie gotówki w instytucji pozabankowej bywa, więc dużo prostsze i szybsze niż wzięcie kredytu w banku

Największe różnice

Najbardziej znane różnice związane z pożyczkami bankowymi i pozabankowymi, to przede wszystkim to że pożyczki bankowej nie dostaniemy przez Internet. Oczywiście banki dają nam możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem strony internetowej, ale po jego pozytywnym rozpatrzeniu wszystkie formalności będziemy musieli dokończyć w placówce banku. Inaczej ma się sprawa w przypadku pożyczek pozabankowych. Tutaj przez Internet możemy załatwić wszystkie formalności, a interesująca nas kwota pożyczki zostanie w krótkim czasie przelana na nasz rachunek bankowy.

Proces weryfikowania klienta chcącego zaciągnąć pożyczkę w banku jest dłuższy. Banki szczegółowo sprawdzają, historię kredytową wnioskodawcy. Instytucje pozabankowe z kolei oferują swoim klientom pożyczki bez sięgania do Biura Informacji Kredytowej. Warto jednak zaznaczyć, że takie pożyczki bez BIK udzielane są do pewnej kwoty.

Kredyt to zawsze forma bankowa. Pożyczka niekoniecznie

Umowa o kredyt jest zawsze formą prawną zarezerwowaną wyłącznie dla banków oraz przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) co szczegółowo określa ustawa Prawo bankowe. Umowę pożyczki regulują przepisy Kodeksu Cywilnego, w związku, z czym udzielona być może także przez osobę fizyczną.

Kredyt wymaga umowy pisemnej. Pożyczka niekoniecznie

Kredyt zawsze jest w formie pisemnej z wymienionym terminem zwrotu i kosztami, a przy pożyczce umowa może mieć dowolną formę (warto zaznaczyć, że jeśli kwota pożyczki jest wyższa niż 500 zł, powinno dojść do zawarcia umowy pisemnej — chodzi o względy dowodowe).

Czas oddania kredytu/pożyczki

Czas, na jaki udzielana jest pożyczka, to najczęściej okres od 7 do 30 dni, a po ich upływie należy zwrócić całą kwotę firmie finansowej. Kredyt w banku to zobowiązanie kilkuletnie, od 1 roku do nawet 35 lat, które spłacane jest w comiesięcznych ratach.

Udzielenie kredytu zawsze kosztuje. Pożyczki niekoniecznie

Przy kredycie mamy prowizje oraz odsetki określone w umowie, a pożyczka może być nieodpłatna.

Kredyt udzielany jest zawsze w formie przelewu. Pożyczka niekoniecznie

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, bank udziela nam kredytu zawsze w formie przelewu bankowego na wskazany wcześniej numer konta. Nigdy w formie gotówkowej. Pożyczkę natomiast można otrzymać niemal od ręki, bez formalności, w formie przelewu na wskazane konto lub gotówki.

Kredyt musi mieć cel. Pożyczka niekoniecznie

Środki pieniężne uzyskane wskutek umowy o kredyt można przeznaczyć tylko i wyłącznie na konkretny cel. W przypadku pożyczek jest odwrotnie – pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel.