Płatność kartą za granicą

Nietrudno zauważyć, że posiadanie konta bankowego to od jakiegoś czasu normalność. Naturalnie cały czas są też osoby, które nie myślą o założeniu konta bankowego, ale skupianie się na tych osobach nie ma teraz sensu.

Zresztą posiadanie konta bankowego to nie jest temat tekstu. Mówiąc wprost — tematem tego tekstu jest płatność kartą poza granicami Polski.
Co by nie mówić, płatność kartą to w dzisiejszych czasach często spotykana sytuacja, choć nie wszyscy (nie wszyscy, którzy mają konto bankowe) korzystają z takiej możliwości.

Czy opłaca się płacić kartą za granicą?

Zgodnie z tym, co zostało powiedziane, pora skupić się na płatnościach, które mają miejsce poza Polską. Zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, że płatność kartą nie ma najmniejszego sensu, ale rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Zacznijmy może od możliwości, jakie są do wyboru:

  • karta złotowa,
  • karta walutowa,
  • gotówka.

Pierwsze skojarzenie — płatność kartą złotową nie ma sensu. Niemniej pierwsze skojarzenie może okazać się mylące i warto zdawać sobie z tego sprawę. W sumie zatrzymajmy się teraz przy płatności kartą złotową (czas na dokładne wyjaśnienie).

Podstawowy minus to to, że każda operacja wiąże się z przewalutowaniem (można też do tego dodać to, że płatności kartą nie wszędzie są akceptowane). Wracając jeszcze do przewalutowania, przewalutowanie prawie zawsze wiąże się ze zdecydowanie gorszym kursem niż podczas wymiany w kantorze.
Zastanawiasz się nad tym, jakie zalety ma karta złotowa? Na pewno niewątpliwym plusem jest wygoda (brak wizyt w banku i nie trzeba czekać na wyrobienie karty walutowej).

Co wiadomo o karcie walutowej? Bardzo ważne jest to, że posiadanie karty walutowej niesie za sobą konieczność otworzenia rachunku walutowego. Jeżeli z jakichś przyczyn, masz już taki rachunek, w porządku. Jeśli jednak jest inaczej, pora zadać sobie pytanie, czy zagraniczny wyjazd to wystarczający powód, żeby otwierać taki rachunek?
Najkrócej rzecz ujmując, trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie rachunku nie jest darmowe (także oszczędność na przewalutowaniu może okazać się pozorna).

Co do gotówki, raczej wszystko jest całkowicie zrozumiałe.

Różne karty to różne koszty?

Co można powiedzieć o kosztach związanych z wypłatą? Nie ma co ukrywać, że jest to temat, w przypadku którego można mówić i mówić. W zasadzie mowa o sprawie, do której już poniekąd się odnieśliśmy — różne karty to różne koszty, nie ma najmniejszych wątpliwości.
Warto również zaznaczyć, że tekst ten nie nawiązał do wszystkich spraw — wystarczy spróbować odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują poszczególne karty?

Szczegóły sobie zostawmy, możliwe koszty to temat na oddzielny tekst.

Wątpliwości między kartą złotową a walutową

Masz wątpliwości odnośnie do tego, czy lepszym rozwiązaniem jest karta złotowa, czy walutowa? W takiej sytuacji wyjście jest tylko jedno — oczywiście należy przez to rozumieć szczegółowe wyliczenia. Wiadomo, że nie wszystko da się przewidzieć, ale wykonane wyliczenia mogą okazać się bardzo poważną wskazówką.