Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu

Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu

Niemal każdy bank oferując kredyt proponuje jego ubezpieczenie. W niektórych przypadkach jest dobrowolne, w innych jest elementem obowiązkowy. Często skorzystanie z ubezpieczenia warunkuje niższe oprocentowanie, mniejszą prowizję czy marżę. Ubezpieczenie ma jeden podstawowy cel: ułatwienie spłaty rat lub całego kredytu w razie nieprzewidzialnych zdarzeń losowych, a w przypadku szkody na nieruchomości naprawę zniszczeń. Ubezpieczenie zapewnia Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Jeśli cokolwiek Ci się stanie lub będziesz miał kłopoty finansowe jesteś chroniony.

Wyróżniamy tu dwie podstawowe kategorie:

  • Ubezpieczenia spłaty kredytu (na życie, od utraty pracy i niezdolności do pracy);
  • Ubezpieczenia majątkowe (nieruchomości).

Ubezpieczenia związane z kredytami należy podzielić na dwie grupy – obowiązkowe i dobrowolne. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych należy wyróżnić przede wszystkim ubezpieczenie pomostowe (do czasu wpisu hipoteki) oraz ubezpieczenie nieruchomości. Niestety posiadanie ubezpieczenia nie oznacza, że w każdym przypadku, gdy kredytobiorca ma problem ze spłatą kredytu, zrobi to za niego ubezpieczyciel. Jest wiele rodzajów ubezpieczenia kredytu dlatego, aby dobrze zrozumieć, co oferuje nam bank konieczne jest zapoznanie się warunkami ubezpieczenia.

Ubezpieczenie w kredycie hipotecznym

Marzeniem każdego człowieka, a w szczególności nowożeńców jest posiadanie własnego kąta, jakim jest dom lub mieszkanie. Kredyt hipoteczny to często jedna z pierwszych tak poważnych wspólnych decyzji. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe na lata, dlatego ubezpieczenie spłaty kredytu daje Ci komfort psychiczny, ponieważ wiesz, że zarówno Ty, jak i Twoi bliscy jesteście chronieni.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi dla banku, obok hipoteki, gwarancję zwrotu wyłożonych środków na wypadek, gdybyśmy z jakiejś przyczyny przestali być stale lub czasowo zdolni do spłaty kredytu. Do ubezpieczeń kredytu hipotecznego, wymienianych przez większość banków jako obowiązkowe, należą ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego oraz ubezpieczenie nieruchomości.

Rodzaje ubezpieczeń, które związane są z kredytem hipotecznym i wpływają na cenę składki ubezpieczeniowej:

  • Ubezpieczenie murów — jest ono wymagane i opłacane przez cały czas spłaty kredytu hipotecznego, nazywane jest popularnie ubezpieczeniem mieszkania od ognia, wody i zdarzeń losowych. Przeciętny koszt to w granicach 0,08% wartości nieruchomości rocznie, ale dotyczy tylko zabezpieczenia murów. Zapłacimy więcej, gdy chcemy zapewnić dodatkową ochronę, np. przed włamaniem, kradzieżą oraz zniszczeniem mienia;
  • Ubezpieczenie pomostowe — jest formą zabezpieczenia, stosowanego przez banki w okresie między zawarciem umowy kredytowej a dokonaniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe wynosi najwięcej, w przypadku gdy zakupione mieszkanie jest w budowie;
  • Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego — nie jest obowiązkowe, gdy posiadamy wymagany wkład własny przez bank. W przypadku, gdy wkład jest mniejszy niż 20% to musimy również posiadać to ubezpieczenie. Składka wynosi 3% kwoty brakującego wkładu i jest naliczana za 3 lata z góry;
  • Ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, nieszczęśliwych wypadków i inne – przeważnie to ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Ubezpieczenie na życie może być wymagane, kiedy zakończenie spłacania kredytu przez kredytobiorcę przekroczy jego 70 rok życia.

Pożyczka gotówkowa bez ubezpieczenia

W ofertach banków dostępnych jest wiele opcji kredytów gotówkowych. Najczęściej różnią się one między sobą kwestią wymaganych zabezpieczeń, możliwością przeznaczenia środków z kredytu oraz tym czy dany produkt kredytowy występuje z pakietem ubezpieczeniowym. Najczęściej klient ma wybór, czy wybrać ubezpieczenie, czy też z niego zrezygnować.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bank oraz instytucje pozabankowe dają możliwość ubezpieczenia pożyczki przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Możemy nie tylko otrzymać ochronę na wypadek śmierci, ale też wtedy, gdy utracimy pracę czy poważnie zachorujemy. Oczywiście, taka dodatkowa asekuracja wpływa na ogólny koszt pożyczki, więc wtedy rata będzie wyższa niż w sytuacji, gdy z ubezpieczenia nie skorzystalibyśmy.