Kredyt samochodowy

Kredyty 50/50

Samochód możemy sfinansować na kilka różnych sposobów. Najlepiej posiadać oszczędności, które pozwolą na zakupienie pojazdu bez korzystania z dodatkowej pomocy. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Obecnie mamy szeroki wybór finansowania – jedną z nich jest kredyt samochodowy 50/50.

Wydaje się, że w Polsce kredyt 50/50 kusi wielu klientów. Firmy reklamują kredyt, 50/50 jako prostą i tanią formę kupna nowego auta. Kuszą uproszczoną procedurą dokumentowania dochodów. Jedynie, czego potrzebują to 2 dokumentów tożsamości oraz oświadczenie o dochodach. Większość opłatę przygotowawczą określa na poziomie 5 proc. Dodatkowo należy również wykupić ubezpieczenie do wyboru w formie np. pakietu ubezpieczenia spłaty kredytu lub ubezpieczenie od straty finansowej GAP będące uzupełnieniem wobec AC na wypadek kradzieży, pożaru, wypadku.

Czym jest kredyt 50 na 50?

Tradycyjny kredyt samochodowy polega na płatności rat, co miesiąc. Wówczas kwota do spłaty rozkładana jest na liczbę rat, które odpowiadają okresowi spłaty. Zwykle banki udzielają kredytu na 2-5 lat. Przy kredycie bankowym najważniejsza jest wartość auta oraz zdolność kredytowa klienta. Im będzie ona niższa, tym kwota będzie musiała być rozłożona na większą liczbę rat.

Spłata rat

Jednak w przypadku kredytu samochodowego spłata rat następuje w inny sposób, a mianowicie występują wtedy tylko dwie płatności. Kredyt 50/50 na zakup samochodów przeznaczony jest dla klientów indywidualnych, oraz dla przedsiębiorców. Zasady kredytu są bardzo proste. Na początku obowiązuje Cię wpłata własna, której wysokość wynosi 50% ceny. Ostatnią, jednorazową opłatę w wysokości kolejnego 50% regulujesz dopiero po upływie 12 miesięcy.

Przede wszystkim warto również wspomnieć, że drugą ratę nie musimy spłacać w całości. Istnieje możliwość rozłożenia jej na dodatkowe raty, które będą łatwiejsze w spłacie. Druga rata jest także nieoprocentowana. Nie oznacza to jednak wcale, że nie ponosimy żadnych kosztów.

Koszty kredytu

Z pewnością jednym z głównych kosztów związanych z kredytem tego rodzaju jest prowizja za jego udzielenie. Oprócz prowizji ponosimy również koszty oprocentowania. W niektórych przypadkach konieczne jest również opłacenie ubezpieczenia samochodu. Może pojawić się też opłata przygotowawcza w wysokości 5%.

Co można kupić na taki kredyt?

Przede wszystkim zakup samochodu to jedna z poważniejszych decyzji finansowych w życiu. Wielu ludzi zaciąga kredyt po to, by kupić nowe auta prosto z salonu, ale nawet i te „mocno używane”, kilkunastoletnie. Punktów kredytowych nie trzeba szukać po całym mieście, zwykle są bezpośrednio u dilerów lub w komisach.

Nowa, a stare auto

W przypadku nowego i droższego auta warto skorzystać z kredytu samochodowego 50/50 oferowanego np. przez dealera. Jeżeli mamy większą część kwoty potrzebnej do zakupu auta lub jeżeli kupujemy starszy samochód, warto rozważyć kredyt gotówkowy lub linię kredytową w rachunku.

Wielu producentów samochodów ma własne banki – w Polsce działają np. Volkswagen Bank, Toyota Bank czy Fiat Bank, w których można znaleźć najlepsze oferty na zakup samochodów tych marek. W kilku przypadkach, kupując nowy samochód, można skorzystać z opcji zakupu 50/50.