kodem CVV2/CVC2 zwiększa bezpieczeństwo

Czym jest kod CVV2/CVC2?

Zdecydowana większość kart płatniczych w Polsce i na świecie dostosowana jest do płatności online. Za zakupy w sieci najczęściej płacimy przelewem on-line lub za pobraniem. W ofercie niektórych sklepów on-line istnieje wiele innych, wygodnych metod płatności, m.in. zapłata kartą płatniczą.

Niezbędnym elementem transakcji internetowych jest ich właściwe zabezpieczenie. Jednym z ważnych zabezpieczeń kart bankowych przed oszustwami jest kod bezpieczeństwa karty płatniczej lub kredytowej. Znajduje się on z tyłu większości kart płatniczych: kredytowych i debetowych. Na odwrocie znajdują się dodatkowe 3 cyferki — z reguły przy polu przeznaczonym na podpis. Kod CVV2 i CVV2 podobnie jak PIN służy do autoryzacji transakcji kartą. Tutaj PIN wykorzystujemy przede wszystkim w transakcjach “twarzą w twarz” — np. w supermarkecie lub przy bankomacie. Natomiast kod CVV2 jest używany w elektronicznych kanałach komunikacji — np., kiedy kupujemy coś przez internet czy telefon.

Weryfikacja tego kodu zapewnia większe bezpieczeństwo dokonywanych transakcji internetowych i znacznie ogranicza możliwość, że ktoś posłuży się Twoją kartą w sieci podczas dokonywania zakupów.

Kod CVV2

Nazwa CVV2 używana jest przez system Visa. Kod CVV2, czyli Card Verification Value 2 to numer, który pomaga zweryfikować twoją kartę i podobnie jak PIN służy do jej autoryzacji. Znajduje się na odwrocie karty kredytowej lub debetowej, w pasku podpisu. Są to trzy ostatnie cyfry umieszczonego tam numeru.

Kod ten zapobiega przed nieuprawnionym użyciem twojej karty podczas płatności internetowych oraz ułatwia bankowi zweryfikowanie właściciela. Do przeprowadzenia bezpiecznej płatności kartą bez jej fizycznego użycia potrzebne są:

  • Twoje dane — to informacja potrzebna do potwierdzenia tożsamości właściciela karty. Znajduje się ona na dole frontalnej część;
  • Numer karty — to ciąg 16 znaków, wytłoczonych na frontalnej stronie karty. Składa się z 4 bloków po 4 cyfry;
  • Termin ważności — o również informacja, zamieszczona na przedniej części karty i wskazuje ona datę jej wygaśnięcia;
  • Kod CVV2 – w przypadku kart VISA to 3-znakowe kody weryfikacyjne, znajdujące się na odwrocie karty. Kod CVV2 jest dodatkowy środkiem bezpieczeństwa, chroniącymi przed nieuprawnionym użyciem karty płatniczej. Z reguły umiejscowione są na pasku podpisu bądź w jego okolicach.

Kod CVC2

W dzisiejszych czasach większość ludzi korzysta z kart płatniczych, ponieważ jest to – wygodne, szybkie, bezpieczne. Stosując kartę płatniczą ważną są kody autoryzacji karty. Znajdują one zastosowanie w przypadku transakcji zdalnych, w których nie można zastosować numeru PIN. Taki kod zwiększa bezpieczeństwo i zminimalizuje ilości podejrzanych transakcji.

Kod autoryzacyjny karty CVC, nazywany też kodem bezpieczeństwa i używany jest przez system MasterCard. Znajduje się on na większości kart płatniczych, zarówno debetowych, jak i kredytowych. Skrót CVC2 oznacza „Card Verification Code”. Ten kod zawsze należy użyć przy dokonywaniu płatności kartą kredytową, za pomocą telefonu lub w Internecie.

Kod CVC2 jest to 3-cyfrowy kod, który znajduje się na rewersie karty kredytowej na pasku przeznaczonym na podpis posiadacza karty. Jeśli kod ten nie widnieje na Twojej karcie, prosimy o skontaktowanie się z bankiem, który wystawił kartę.