co to i dla kogo przeznaczony jest kredyt odnawialny

Co to jest kredyt odnawialny?

Potrzeba szybkiego zaspokojenia nagłej potrzeby prowadzi najczęściej do zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Istnieje jednak bardziej elastyczna forma finansowania.

Kredyt odnawialny i linia kredytowa – to różne nazwy dla tego samego produktu. Obecnie życie niesie wiele nieprzewidzianych sytuacji i wydatków takich jak: awaria sprzętu AGD, naprawa samochodu oraz kłopoty ze zdrowiem. W takim wypadku najlepiej sięgnąć po kredyt odnawialny, który jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących nagle sporej gotówki.

Kredyt odnawialny to zobowiązanie

Kredyt odnawialny to zobowiązanie na wszelki wypadek, aby go uzyskać potrzebne jest wsparcie. Każda osoba, która stara się o kredyt odnawialny musi posiadać w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy i podpisać stosowną umowę kredytową.

Wysokość limitu w ramach kredytu odnawialnego może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, czy otrzymamy kredyt zależy głównie od banku, który ocenia sytuację finansową klienta. Bank weryfikuje zdolność i wiarygodność kredytową klienta, jednak w przypadku tego produktu wymagania są dużo mniej rygorystyczne, niż przy kredycie gotówkowym.

Z kredytu odnawialnego, podobnie jak z każdego innego produktu finansowego, należy korzystać w granicach rozsądku i odpowiedzialnie. Warto przede wszystkim znać swoje realne potrzeby i umieć oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Wówczas kredyt z pewnością okaże się przydatnym narzędziem pozwalającym sprawnie zarządzać domowym budżetem. Terminowa spłata zobowiązania – najlepiej w całości – uchroni przed niepotrzebnymi problemami, nie bez znaczenia jest, zatem regularność dochodów.

Dla kogo jest kredyt odnawialny?

W dzisiejszych czasach z pewnością wielu ludzi zaciąga kredyty oraz posiłkuje się finansami banków w celu zaspokojenia własnych potrzeb. W dobie niskich zarobków i wysokich cen jest to czasami jedyna możliwość zakupienia potrzebnych dóbr czy też własnego lokum. Wśród wielu opcji, jakie posiada aktualnie każdy klient banku, dość popularną możliwością zdaje się ostatnimi czasy kredyt odnawialny.

Warunki udzielania

Warunki udzielania kredytu odnawialnego są nieco inne w przypadku każdego z istniejących na polskim rynku banków. Istnieje jednak kilka istotnych kryteriów, jakie muszą spełnić wszyscy klienci, by móc liczyć na przyznanie kredytu odnawialnego. O kredyt odnawialny mogą zabiegać osoby, które:

  • Klienci indywidualni;
  • Mają polskie obywatelstwo oraz stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju;
  • Obywatele państw obcych, zatrudnieni przez podmiot mający siedzibę w kraju lub otrzymujący rentę, emeryturę czy stypendium

Dodatkowo o kredyt mogą się starać osoby, które:

  • Systematycznie zasilają rachunek osobisty środkami z tytułu wynagrodzenia, emerytury bądź renty;
  • Posiadają rachunek przez określony czas — przeważnie, przez co najmniej 3 miesiące;
  • Mają zdolność kredytową;
  • Oraz takie osoby, które nie spowodowały niedopuszczalnego salda debetowego.

Różnice z tradycyjnym kredytem

Kredyt odnawialny jest zobowiązaniem nierozłącznie związanym z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym – popularnym RORem. Rozwiązanie to pozwala swobodnie zadłużać się w ramach przyznanego przez bank limitu.

Przede wszystkim Kredyt odnawialny często jest utożsamiany z debetem — niestety są to dwa różne produkty finansowe. Od debetu kredyt odnawialny różni się przede wszystkim formalnościami. Każdy, kto chce skorzystać z kredytu odnawialnego musi zawnioskować i podpisać z bankiem umowę. Takie formalności nie są konieczne przy korzystaniu z debetu. Różnica między debetem a kredytem odnawialnym polega także na wysokości wsparcia. W przypadku kredytu odnawialnego można uzyskać od 500 do nawet 150 tys. zł. W przypadku zaś debetu będzie to kwota znacznie niższa. Trzeba jednak pamiętać, że przyznanie kredytu odnawialnego zależy od oceny zdolności kredytowej. Natomiast od wysokości miesięcznych wpływów zależy z kolei kwota przyznanego kredytu.